Naslovnica IZA OGLEDALA Arheolozi pronašli tajno sklonište nemačkih nacista u džungli Argentine

Arheolozi pronašli tajno sklonište nemačkih nacista u džungli Argentine

vbdjfh

Tim argentinskih arheologa koji istražuje ruševine u džungli blizu granice sa Paragvajem pronašli su tajno sklonište nacista.

Grupa kamenih građevina koje su sada prekrivene gustim lijanama i do kojih se može doći samo pomoću mačete sadrži zalihe nemačkih novčića s kraja tridesetih godina prošlog veka, delove porcelana napravljenog u Nemačkoj i nacističke simbole na zidovima.

[adsenseyu1]

„Ne možemo da pronađemo drugo objašnjenje zašto bi neko sagradio ove građevine, uloživši ogromne napore i novac na mestu koje je u to vreme bilo prilično nepristupačno, daleko od lokalne zajednice i uz pomoć materijala koji nije tipičan za regionalnu arhitekturu“, rekao je Danijel Šavelson, vođa tima.

Šavelson, sa Univerziteta u Buenos Ajresu, proveo je nekoliko meseci istraživajući lokaciju u provincijalnom parku Teju Kuare u severnoj Argentini. Prema lokalnoj legendi, kuća u šumi je pripadala Martinu Bormanu, Hitlerovoj desnoj ruci, koji je oduzeo sebi život u maju 1945. godine. Međutim, Šavelson je rekao da ne postoje dokazi koji podržavaju ovaj „urbani mit“.

Građevine su izgleda bile namenjene kao sklonište za lidere Trećeg Rajha u slučaju da bude potrebe da pobegnu iz Nemačke.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=FPyuGCX-dOM

„Na pola puta kroz Drugi svetski rat, nacisti su započeli tajni projekat izgradnje skloništa za vrhovne lidere u slučaju poraza na nepristupačnim lokacijama kao što su pustinje, planine, litice ili džungle“, rekao je Šavelson. On je naveo da njegova otkrića nisu konačna, ali da je ubeđen da je tako kao što tvrdi.

[adsenseyu4]

„Ovo mesto ima bonus što omogućava stanovnicima da stignu do Paragvaja za manje od 10 minuta. To je zaštićeno, odbranjivo mesto gde može mirno da se živi“.

Na kraju sklonište uopšte nije bilo ni potrebno pošto su lideri nacističkog režima primljeni u Argentinu bez potrebe da se sakrivaju.

Na hiljade nacista, hrvatskih ustaških fašista i italijanskih fašista je stiglo uz blagoslov predsednika Huana Perona koji je vodio naciju od 1946. do 1955. godine i opet kratko sedamdesetih godina prošlog veka. Procenjuje se da je oko 5.000 nacista pobeglo u Argentinu.

Nacista Adolf Ajhman, koji je pomagao oko organizacije Holokausta, uhapšen je u Buenos Ajresu 1960. godine od strane izraelskog tima komandosa, a suđeno mu je u Izraelu gde je i pogubljen. Jozef Mengele, koji je zbog svojih grotesknih eksperimenata na zatvorenicima Aušvica dobio nadimak „Anđeo smrti“, takođe je pobegao u Argentinu.

„Kada je rat završen, mnogi Nemci su nam pomogli da sagradimo fabrike i najbolje iskoristimo ono što imamo“, rekao je Peron, koji je umro 1974. godine.

Webtribune.rs

[adsenseyu5][adsenseyu5]