Naslovnica SPEKTAR ALARMI U VOJNIM KRUGOVIMA: Rusija nadmašila SAD u kritičnom vojnom kapacitetu

ALARMI U VOJNIM KRUGOVIMA: Rusija nadmašila SAD u kritičnom vojnom kapacitetu

russia-sarmat-missile-rocket-topol-nuclear

Prema najnovijoj studiji o ruskoj i američkoj vojnoj tehnologiji i kapacitetu, viši istraživač u Centru za strateške i međunarodne studije, Lisa Sojer Samp, kaže da je ruska vojska ispred SAD u stvaranju “odbrambene oblasti“ odvraćanja.

Ovo je usledilo uz pomoć raketnih sistema dugog dometa, u upotrebi kombinovanog borbenog oružja, tehnologiji elektromagnetnog pulsa, bezbednosti linije snabdevanja, kao i sajber ratovima.

[adsenseyu1]

Sampova je istakla da je američko zaostajanje za Rusijom više nego stvarno, i da je to jasno evidentno u Centralnoj i Istočnoj Evropi. I dok se rivalstvo između Moskve i Vašingtona širom sveta čini dubioznim, Rusija ima potencijale i resurse da se suoči sa izazovima SAD i njihovih saveznika u određenom regionu, kaže stručnjak.

Bivša američka podsekretarka za odbranu Evelin Farkas je rekla da je Rusija, za razliku od SAD, vrlo kompetentna u modernizaciji svojih oružanih snaga, uprkos tome što ne troši na odbranu onoliko koliko i SAD. Moskva povećava svoje snage u ključnim oblastima, sa poboljšanim krstarećim raketama i protivavionskim sistemima odbrane, koji će u budućnosti zadavati velike probleme Amerikancima.

Reforma oružanih snaga Ruske Federacije je najavljena 2008. godine na  sastanku Ministarstva odbrane zemlje.

[adsenseyu5]

Program modernizacije uključuje, između ostalog, organizaciju jedinica i mreža širom Rusije, sa širokim spektrom sistema i kompleksa – od najnovijih boraca do unapređenih tenkova.

Ruska vojna doktrina je prvenstveno odbrambena po prirodi, ne hvali se mornaricom kakvu SAD imaju. Za razliku od SAD, koje imaju preko 800 vojnih baza i instalacija širom sveta, ruska doktrina se zasniva uglavnom na odbrani ruske domovine, ogromne teritorije koja obuhvata devet vremenskih zona, od Baltičkog mora do Crnog mora vetikalno, i od granica Poljske na zapadu do Tihog okeana, Koreje i Japana na istoku.

Tako je samo u 2017. godini ruska vojska uvela u upotrebu 16 brodova, uključujući ratne brodove, 190 modernih aviona i helikoptera, 800 oklopnih tenkova i oklopnih borbenih vozila, 170 protivavionskih raketnih sistema i kompleksa, i 1.950 multifunkcionalnih vozila.

[adsenseyu1]

Deceniju pre, izgledalo je da američke elite bruje o ideji da su izgradili kompleksnu mrežu podzemnih baza, tunela i pravih gradova za neki deo bogate i dobro povezane populacije da prežive u slučaju totalnog rata, uključujući razmenu potencijalnih nekoliko hiljada nuklearnih bojevih glava između SAD i Rusije.

Kina, Izrael, Francuska, Pakistan i Indija su takođe nuklearne sile, i njihovo učešće bi bilo vrlo verovatno. Takav događaj bi doveo do kraja civilizacije kakvu znamo na planeti.

Međutim, prividno se pojavio veći broj događaja, pogotovo na glavnoj podzemnoj instalaciji koja se nalazila ispod međunarodnog aerodroma u Denveru u Koloradu, gde je bunkerizovan grad bio očigledno u izgradnji, uključujući “Vašington D.C. 2.0.“ Ovi događaji, zabeleženi kao “velike eksplozije“ su možda učinili da je takvu instalaciju nemoguće završiti. Glasine i spekulacije nastavljaju da kruže oko tog događaja.

[adsenseyu6]

Vrhunac ruske odbrane je raketni sistem S-400, najtraženiji sistem raketne odbrane na svetu. Ovo je bila glavna tačka prepirke, jer mnoge države pridružene SAD ili deo NATO saveza, poput Saudijske Arabije i Turske, traže da kupe ove sisteme.

Još jedna oblast u kojoj je Rusija ispred, kao što je pomenuto gore, su EMP uređaji. EMP eksplozije, ili eksplozije Elektromagnetnog pulsa, više su nego samo kreacija naučne fantastike, one su smrtonosna stvarnost i veoma stvarna pretnja. Ranije u februaru se ruska vojska pohvalila svojom sposobnošću da onesposobi neprijateljske ratne brodove, avione i komunikacije.

EMP se obično raspoređuju detonacijom moćne nuklearne eksplozije iznad neprijateljske mete, što oslobađa razarajuće elektromagnetno zračenje.

Ipak, u studiji postoji i stvarna kritika, SAD apsolutno previše troše na vojsku. To je rezultat potpune privatizacije i profitnog motiva američkog vojno-industrijskog kompleksa.

Generalno, vlada masivno preplaćuje stvari koje vojske drugih država nabaljaju po deliću te cene, ponekad po porudžbini od 100/1 ili više. Naprimer, poznate wc šolje u podmornici koje koštaju 0,80 centi u proizvodnji, prskane su sumnjivim “anti-termičkim“ premazom, i naplaćuju se američkoj mornarici po ceni od više stotina dolara po jedinici.

Za razliku od toga, vojnici su često nedovoljno plaćeni, a Uprava veterana nedovoljno finansirana. To američku vojsku ne čini samo ekonomski neodrživom, već značajno smanjuje moral i “borbeni duh.“

Webtribune.rs

[adsenseyu5]