Naslovnica SPEKTAR Nova alijansa koja će vladati svetom, Rusija i Kina zajedno osvajaju kosmos...

Nova alijansa koja će vladati svetom, Rusija i Kina zajedno osvajaju kosmos U VOJNE SVRHE

astronauti- svemir- kosmos

Rusko-kineski svemirski program uključuje civilne i vojne aplikacije, a to dolazi u vreme kada je svemirska saradnja između SAD i Rusije u opasnosti.

1) Svemirska saradnja između SAD i Rusije, uključujući zajedničku svemirsku stanicu “Kapija dubokog svemira“, potencijalno je u opasnosti, uglavnom kao posledica Vašingtonove „RussiaGate“ kampanje usmerene protiv Kremlja. Projekat svemirske stanice između SAD i Rusije dogovoren je u septembru 2017. godine.

2) Rusko-kineski svemirski program obuhvata i civilne i vojne aplikacije. Iako se ovaj izveštaj u velikoj meri fokusira na civilne dimenzije, trebalo bi shvatiti da su Rusija i Kina vojni saveznici pod okriljem Šangajske organizacije za saradnju (SCO).

Nepotrebno je reči da ovaj zajednički svemirski projekat Rusije i Kine osporava američku samoproklamovanu vojnu hegemeniju “dubokog svemira“.

Rusija i Kina su se složile da kreiraju zajednički centar za razmenu podataka o lunarnim i projektima dubokog svemira, objavila je ruska svemirska agencija „Roscosmos“.

Projekti će uključivati ruska i kineska naučna i industrijska tela i kompanije, rekao je „Roscosmos“ u saopštenju u subotu.

„Roscosmos“ i kineska Nacionalna svemirska administracija (CNSA) su takođe popisali sporazum o namerama za saradnju u vezi sa istraživanjima Meseca i dubokog svemira, na Međunarodnom forumu za istraživanje svemira (ISEF)  u Tokiju.

[adsenseyu1]

Zemlje će takođe razmotriti mogućnosti pružanja pomoći jedna drugoj za svaki lunarni program. To bi uključivalo lansiranje ruskog orbitera „Luna-26“ 2022. godine, i kinesko planirano sletanje na južni pol Meseca koje je zakazano za 2023. godinu.

2017.godine „Roscosmos2“ i CNSA su potpisali program bilateralne saradnje za preriod 2018-2022. godine, koji uključuje praćenje svemirskog otpada i istraživanje o Mesecu, dubokom svemiru i satelitima, između ostalog.

Ruska svemirska korporacija „Energia“ je otkrila plan za istraživanje Meseca još u oktobru 2017. godine, što uključuje i izgradnju lunarne baze između 2040. i 2050. godine.

Kompanija će takođe otvoriti istraživački centar za razvoj programa za istraživanje Meseca za buduće misije, i podržati projekat Rusije i SAD-a o novoj svemirskoj stanici pod nazivom “Kapija dubokog svemira“ u orbiti Meseca.

Moskva i Vašington su se dogovorili o ovom projektu u septembru 2017. godine, a prvi moduli bi mogli biti spremni između 2024. i 2026. godine.

Webtribune.rs

[adsenseyu5][adsenseyu5]